Jarní Bahno 4. závod – K. Vary, Čankov, 13.4.2013

logo_zavodu_2013_jaroPoslední závod karlovarské tetralogie zvané Jarní Bahno se jel v sobotu 13.4.2013 v Čankově. Tečku za povedenou sérií udělala časovka jednotlivců na okruzích dlouhých 6,6km. Převýšení jednoho okruhu bylo 190m a tak aby toho nebylo málo, jela většina kategorií dvě kola.

Trasa časovky se nesla v duchu všech předchozích závodů, jen s tím rozdílem, že led a sníh snad již definitivně vystřídalo to pravé jarní bahno. Start byl na louce nad obcí Čankov. Na podmáčené louce byla vyjetá pěšinka singlíku, ale díky klouzavému blátu nebylo lehké v ní udržet stopu. Na výběr byly dvě varianty. Buď jet mimo stopu pěšinky podmáčenou trávou, což bralo síly, a nebo se klouzat v bahnu pěšiny. Ani jedno nebylo na rychlou jízdu optimální a tak nejlepší bylo volit asi kombinaci obou podkladů. Z louky se vjelo do lesa na lesní cestu, která vzápetí zmizela v lupení a nahradila jí pěšina. Ta nás dovedla do úvozu pod bývalý lom Bílá skála. Následovalo strmé stoupání nahoru nad lom. Po nastoupání 70m trasa pokračovala hravým singlíkem kličkujícím mezi stromy a propadlinami po těžbě. Dolů vedl strmý singl v lesní hrabance kličkující mezi stromy. Díky mokru byla stopa hodně měkká, těžko se volilo kde brzdit. Krom toho byl tento sjezd zpestřen padlým kmenem a jedním velmi prudkým a krátkým sjezdem před nájezdem na cestu. Pokračovalo se chvili po lesní cestě, přebrodila se louže a už se zase stoupalo tentokrát v síly beroucím písčitém podkladu na kopec zvaný Stražiště. Oddechnout se dalo až nahoře kde trasa pokračovala po louce při kraji lesa.  Zhruba po dvěstě metrech se trasa znova zanořila do lesa a následovaly kořeněné singly, které nás dovedly až k největší atrakci okruhu tzv Arschloch. Příznačný název označoval úsek, kde bylo třeba stáhnout půlky, uzavřít řitní otvor a přemístit ho pro jistotu ještě za sedlo:).  Byl to velice strmý a celkem dlouhý sjezd mezi stromy do rokle, spestřený o pár hrbolů. Nedalo se to sejít. Sjet ano, ale jen když člověk odložil mozek nahoře, nedržel se páček od brzd, protože ty jak praví kamarád jsou stejnak přišroubovaný. Šlo vlastně jen o to pustit to dolů. Parametr klesání světší o všem, na 100m vzdálenosti se spadlo o 50m výškových níže ! Tenhle propad byl po zásluze potrestán už né tak strmým výjezdem. Ten nás dovedl do písčito, kameniého a blátivého sjezdu podél potoka, jež nás vyplivnul na lesní cestu. Ještě jedna prudké levá zatáčka a okruh se po podmáčené louce uzavřel. Tolik k trati a nyní k průběhu závodu.

Startovalo se po jednom asi ve 20 s intervalech. Já startoval zhruba v polovině startovního pole. Pamatuju si ještě slova 10, 5 jeď a pak už jsem jen makal na plno. V prvním prudkým výjezdu předjíždím asi 3 závodníky. Nahoře moje tepy atakujou maximálku a jen stěží koordinuju svůj stroj do singlu dolů. Před padlým stromem mě zastavuje soupeř co sléjzá z kola. Konečně se trochu sklidňuje můj zběsilý úprk a získávám zpět na stabilitě. Další výjezd v písku předjíždím opět dva soupeře. Zvláštní na tomto startu jednotlivců, je že vlastně člověk neví kdo je a není jeho soupeř a to ho nutí jet stále naplno.  První Arschloch mě kolo ve sjezdu uhýbá v rašelině doprava na strom za kterým stál fotograf. S myšlenkou hlavně moc nebrzdit objíždím strom zprava mimo stopu. Hurá podařilo se! V druhém kole mě na Arschlochu shodil hrbol za kolo a vypadla mě noha z pedálu. Protože jsem se dolů pěšky bál, skočil jsem v tom nejprudším místě nezacvaknutý jednou nohou do pedálu a sjezd se mě podařilo kupodivu zdárně dokončit. Na lesní cestě jsem zahlédl záda Pavla Fišera, o němž jsem věděl, že je na druhém místě v celém seriálu. Přestože jsem nevěděl, o kolik dříve stratoval, namotivovalo mě to do závěrečného spurtu na louce a tesně před cílem jsem jej předjel.  On však dojížděl na prázdném předním kole a tak to byl nerovný souboj. Cílem jsem projel v čase 48:45 a znamenalo to pro mě 1 místo v kategorii Masters 1 ze 7 startujících závodníků v mé kategorii na časovce.

Slavnostní vyhlášení výsledků časovky a celého seriálu Jarní Bahno proběhlo v Sedlecké pivnici. Ze všech čtyřech závodů se mě podařilo nasbírat v mé kategorii největší počet bodů (54) a tak jsem se stal vítězem seriálu v kat. Maters 1 a odvážím si z varů pěknou porcelánovou trofej v podobě kazety.  Druhým byl Pavel Fišer  (33 bodů), třetím Jiří Šilhan  (28 bodů). Zde jsou k vidění kompletní výsledky seriálu Jarní Bahno 2013.

Co říci závěrem. Celá série, závodů se mě velice líbila. Pořadatelům děkuji za přípravu náročných tras a dokonalou organizaci všech čtyřech dílů letošního bahna resp sněhu a ledu a přeji mnoho elánu do dalších ročníků! Poděkování si zaslouží i páni fotografové od Tukanů, kteří v každém závodě pořídili spoustu akčních fotek i videí, které si s ničím nezadají s profi fotkami. Oni jsou totiž lepší. Ostatně přesvěčte se sami zde.

 

 

Vložit komentář

Aktuálně
příští trénink 04.10.2022

19.2.2022 - RADOUŠOVO BLOUDĚNÍ 2022
Sponzoři
Archiv
Fotografie dne
Předpověď počasí
Kalendář
Září  2022
Po Út St Čt So Ne
   
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30  
Anketa
TOPlist